dsc_6796_192745.jpg

Published: 10.10.2022

Ústav historických věd FF UPCE ve dnech 8. - 9. září zorganizoval ve spolupráci s řešitelským týmem projektu TRANSCAP z Universidad Autónoma de Madrid mezinárodní konferenci Primum Non Nocere: Physicians and Society in Europe (18th – 20th Centuries). An Interdisciplinary Approach, jejíž tematické zaměření vycházelo z nutnosti hledat historické kořeny současných vztahů lékařů, pacientů a systému zdravotnické péče.

V minulých letech čelila společnost nevšední výzvě, jež byla již dávno vytlačena z komunikativní paměti. Nutnost reflektovat vlastní zranitelnost, promýšlet koncepce opatření, které omezovaly šíření nemoci i snižovaly počet úmrtí, vzrůst nedůvěry vůči zdravotnímu systému i šíření konspiračních teorií napříč sociálními sítěmi otřásly vědomím toho, jak jsme vnímali vlastní vztah k nemocem, lékařům a zdravotnímu systému.

Badatelé z prominentních center evropského výzkumu (L’École des hautes études en sciences sociales Paris, Universidad Autónoma de Madrid, European University Institute Florence) v tvůrčí atmosféře vzájemného sdílení komparovali strategie, jež v minulosti formovaly utváření moderní podoby léčby a zdravotnictví v rovině vztahu lékařů k politickému systému, interakci pacientů s lékaři i utváření expertních komunit. Připravovali tak základní obrysy budoucí kolektivní monografie, jež bude vydána v nakladatelském domě Springer.