dsc_4260_195300.jpg

Published: 23.11.2022

V úterý 22. 11. 2022 jsme na fakultě přivítali novináře a spisovatele Jana Štiftera. Pro Honzu to byl pomyslný návrat domů, neboť vystudoval kulturní dějiny právě na naší fakultě, na univerzitě potkal svou ženu a značná část jeho nového románu se odehrává na Pardubicku.

Studenti literatury a historie měli jedinečnou příležitost debatovat s autorem o novele Café Groll, povídkové knize Světlo z Pauliny nebo bestselleru Sběratel sněhu. Největší pozornost byla ovšem soustředěna na knižní novinku Paví hody.

Velká románová kronika líčí rodinná tajemství a dramatické osudy v letech 1918–1946. Tajemná paví slavnost nás zavede do Horního Jelení, města mezi lesy; do trutnovské vily po Němcích, ale i do luxusního hotelu ve válkou zmítaném Trenčíně.

„Poslední dobou se obecně vede náročná a možná nikdy nekončící diskuze o tom, jestli má ještě smysl psát romány z 20. století, protože autoři vždy narážejí na stejné historické mezníky. To jsem v případě Pavích hodů hodně zohledňoval. Nechci, aby byly moje románové postavy smýkány velkými událostmi. Paví hody jsou románem o lidech, kteří se sami rozhodují, kde chtějí v danou chvíli v kulisách dějin být,“ popisuje Jan Štifter.

Mezi posluchači seděli studenti, kteří sní o budoucí spisovatelské dráze, a tak se logicky ptali, co je klíčem pro vydání prvotiny. Pro ty měl Jan Štifter jednoduché doporučení: „Důležité je nenechat se odradit, pokud máte hotový text, ale nemůžete najít nakladatele. Začínající autoři většinou musí potkat někoho z branže, kdo jim v té věci pomůže a na patřičných místech řekne: fakt si to přečti.“

Toto tvrzení doplnila i Radka Fialová, přítomná šéfredaktorka nakladatelství Vyšehrad, které dává velký prostor mladým českým autorům: „Založili jsme edici Tvář, v rámci níž systematicky vydáváme kvalitní soudobou českou prózu. Slyšíme na doporučení redaktorů, korektorů, externistů, se kterými spolupracujeme. Znakem zkušenosti autora je, že se nebojí svůj text dát z ruky a vystavit ho kritice ostatních.“

Celé dopoledne se neslo v příjemném duchu a my se proto těšíme na další setkání. Námětů a příběhů je spousta, tak uvidíme, jestli Jan Štifter dodrží svůj "osobní ediční plán” a zda se za dva, tři roky dočkáme další novinky.

Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice