Jakub Kalenský: Trollové vs. elfové. Ruské dezinformace a boj s nimi
Univerzita Pardubice, posluchárna EB-E2 kontakt

Bezpečnostní odborníci varují před ruskými dezinformacemi řadu let. Pojmy jako „trollí farmy“ a „informační válka“ jsou již delší dobu užívány jak politiky, tak ve společenských debatách.

Víme ale, jakým cílům ruské dezinformace slouží? A jaké metody dezinformátoři v různých situacích používají? Jaké „zprávy“ fungují, které nezabírají a proč?

V debatě s Jakubem Kalenským, odborníkem na ruské dezinformace z Hybrid COE (Helsinki), se zaměříme na bližší určení cílů informační války, na příkladech si ukážeme typy úspěšných a neúspěšných kampaní a podíváme se i na způsoby, jak se různé státy pokouší informační válce čelit.

Kdy: 12. 10. 2022 v 10:00 hod.
Kde: posluchárna EB-E2

Akce je primárně určena pro studenty a zaměstnance Univerzity Pardubice. Vzhledem k omezené kapacitě posluchárny prosíme o závaznou registraci.

Registrační formulář

Jakub Kalenský, Hybrid Centre of Excellence
Jakub Kalenský nastoupil do oddělení Hybrid Influence COI Centra jako senior analytik se zaměřením na ochranu demokratických procesů. Od roku 2015, kdy nastoupil do nově vytvořené pracovní skupiny East StratCom v diplomatické službě Evropské unie, ESVČ, se specializuje na dezinformace a ruské hybridní aktivity. Ve skupině byl Jakub zodpovědný za zvyšování povědomí o ruských dezinformačních kampaních a spolu s kolegy založil kampaň EuvsDisinfo. V roce 2018 nastoupil do Atlantic Council, kde pracoval v ukrajinské volební pracovní skupině a v laboratoři pro digitální forenzní výzkum, kde se zaměřoval na ruské dezinformace a protiopatření proti nim. Předtím, než se Jakub specializoval na boj proti dezinformacím, pracoval jako novinář v České republice.

Děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice vyhlašuje na celý den děkanské volno.