International Conference: Primum non nocere. Physicians and Society in Europe

Uložit do kalendáře 08-09-2022 10:30 09-09-2022 10:30 Czech republic/Europe International Conference: Primum non nocere. Physicians and Society in Europe The Institute of Historical Sciences, University of Pardubice looks forward to welcoming you at its international conference Primum non nocere. Physicians and Society in Europe (18th to 20th centuries): an interdisciplinary... Náměstí Československých legií 565, Pardubice, 530 02
08. 09. - 09. 09. 2022 Náměstí Československých legií 565, Pardubice, 530 02
UHV
International Conference: Primum non nocere.  Physicians and Society in Europe

an interdisciplinary approach, organized in cooperation with the Autonomous University of Madrid (Universidad Autonóma de Madrid).

Between September 8–9, 2022 scholars working in different fields will explore and discuss the theme of physicians and society in a historical perspective.

opics may include, but are not limited to:

• Physicians and patients
  • Physician: authority and expertise (in public institutions, in public opinion, in the medical field)
  • Medicine and politics (epidemics and ideology, governmentality, population management, social reform, medical metaphors of power)
  • Physicians’ image and self-representation (press, caricatures, literature, painting, professional discourse)
  • Medicine and gender
  • Medical arguments in the society (hygienist movement, construction of modern subject, medicine and morals, interaction of medical discourse with religious discourses

More information here.

International Conference: Primum non nocere.  Physicians and Society in Europe