pexels-olia-danilevich-4974913_158042.jpg

Published: 18.01.2021

Akademický senát Fakulty filozofické Univerzity Pardubice podporuje stanovisko Akademického senátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, přijaté 14. 12. 2020, a zaslané předsedkyni AS FF UPa Mgr. Keplové.

Akademický senát Filozofické fakulty Masarykovy (AS FF MU) univerzity na svém zasedání v pondělí 14. 12. 2020 přijal prohlášení k současné situaci ohledně epidemie covid-19 a k plošnému zákazu kontaktní výuky na vysokých školách. Prohlášení bylo schváleno 17 hlasy z celkových 18 přítomných.

AS FF MU si uvědomuje závažnost současné situace a veškerá zdravotní rizika spojená s epidemií covid-19. Rovněž tak podporuje snahy dostat epidemii pod kontrolu.

Zdůrazňuje však také zásadní společenskou roli vysokých škol a důležitost vzdělávání pro budoucí generace. Navzdory nepopiratelným přínosům výuky online shledává zde AS FF MU i mnohá závažná omezení, kvůli nimž vzdělávání výhradně online není zcela plnohodnotné a je dlouhodobě neudržitelné. Prohlášení AS FF MU apeluje na všechna zodpovědná místa na všech státních i akademických úrovních, aby zajistila, že tento mimořádný stav bude trvat jen po nezbytnou a epidemiologicky zdůvodněnou dobu.

Požaduje, aby všechny fakulty mohly, jakmile to situace dovolí, co nejdříve přejít alespoň na hybridní výuku. Požaduje také, aby byla definice praktické výuky rozšířena a uplatněna na všechny fakulty vysokých škol. Zároveň vyzývá, aby zodpovědné orgány nadále komunikovaly s vysokými školami a jejich představiteli a přijímaná opatření a nařízení s nimi dopředu konzultovaly, aby se postupně obnovila vzájemná důvěra mezi exekutivou, vysokými školami i celou společností.

Tisková zpráva Akademického senátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
V Brně dne 22. prosince 2020

Podrobnější informace viz Akademický senát Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.