exlibris201810180011122813.jpg
Galerie Univerzity Pardubice, Univerzitní knihovna kontakt

Zveme vás na výstavu do Galerie Univerzity Pardubice v Univerzitní knihovně, která reflektuje další významné výročí: 100 let od založení spolku sběratelů a přátel EXLIBRIS.
Výstava potrvá od 17. listopadu 2018 do 24. ledna 2019. Vernisáž proběhne v pátek 16. listopadu 2018 v 17 hodin

EXLIBRIS. Knižní značka, latinsky ex libris, je malý grafický lístek, kde je kromě výtvarného motivu také jméno nebo monogram osoby objednavatele. Dříve se tento lístek vlepoval do knih a označoval majitele, osobu nebo instituci.

Počátkem dvacátého století dochází k proměně určení. Exlibris se stává předmětem sběratelství.

Před sto lety, v listopadu 1918, vznikl Spolek sběratelů a přátel exlibris, který dnes slaví úctyhodných sto let své nepřetržité existence. Jeho členy jsou nejen čeští, ale i zahraniční sběratelé a instituce.

Tvorbě exlibris se u nás věnovala a věnuje řada grafiků u kterých exlibris tvořila a  tvoří nepominutelnou část jejich díla. Vystavený výběr z díla českých autorů není a nemůže být úplný. Je to subjektivní výběr limitovaný prostorem galerie Univerzity Pardubice, dostupností exponátů a důrazem na některé starší tvůrce, na které se zapomíná. Výstava je nejen ukázkou děl z historie českého exlibris dvacátého století, chce být zároveň připomínkou stého výročí vzniku samostatného státu - Československa.

listopad - leden Po - St 8 - 20 hodin, Čt 8 - 18 hodin
Pá 8 - 16 hodin, So 8 - 12 hodin, Ne zavřeno
Vánoce 2018 Pá 21. 12. 2018 8 - 12 hodin
So 22. 12. 2018 - Út 1. 1. 2019 Z AVŘENO

Galerii podporuje statutární město Pardubice.