univerzita-pardubice-zahajuje-novy-akademicky-rokarchiv-upce84271.jpg

Univerzita Pardubice (UPCE) zahájí příští týden na většině ze svých sedmi fakult nový akademický rok. Do něj vstupuje s více než třemi tisíci nových studentů, celkem bude na UPCE všech formách studia studovat od konce září 7 500 vysokoškoláků.

Univerzita Pardubice obdržela bezmála 9 tisíc přihlášek ke studiu, z toho 7 tisíc přihlášek poslali jen zájemci o bakalářské studijní programy. Dalších 1 600 přihlášek vysoká škola obdržela od vysokoškoláků, kteří chtějí pokračovat v navazujícím studiu a 80 absolventů projevilo zájem o doktorský studijní program.

„Akademický rok vždy startujeme s novou energií a akcemi pro naše studenty i veřejnost. Univerzita Pardubice vzdělává zájemce všech generací. Naší rolí je také nabídnout témata k diskusi, proto bych rád pozval všechny zájemce o vědu, umění nebo setkání s osobnostmi do našeho kampusu,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Od pondělí ožije naplno také univerzitní kampus v Pardubicích-Polabinách, který během října nabídne zajímavé a bezplatné akce pro veřejnost. Největší z nich bude tradiční Noc vědců, která v pátek 6. října otevře moderní futuristické prostory Fakulty chemicko-technologické. Program pro zájemce o vědu i rodiny s dětmi startuje od 16 hodin a je zdarma.

V rámci projektu Univerzitní město zve škola všechny zájemce na sérii besed a diskusí se zajímavými osobnostmi, které pořádají studenti přímo v kampusu nebo v centru města. Opravdovou osobnost přivítá univerzitní aula hned v pondělí 2. října od 17 hodin. Neformální diskuse Čaj o páté odstartuje setkání, jehož hostem bude „lékař bez hranic“ Tomáš Šebek. Lékař a chirurg, který se zúčastnil misí na Haiti, v Afghánistánu nebo jižním Súdánu a získal Cenu za statečnost, bude hostem studentské akce, která je i pro veřejnost zdarma.

V rámci tradičního projektu Kavárna Universitas zvou naši studenti veřejnost 17. října od 17 hodin do Divadla 29 na přednášku Radosti a nesnáze českého akademického studia metalu. Hostem totiž bude Miroslav Vrzan z Ústavu religionistiky na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity, jehož zájmem jsou studia metalu a náboženství. Akademik je také zakladatelem Czech Metal Studies a Metal Studies in Central and Eastern Europe, a také organizátorem každoročních odborných konferencí o metalu v Brně.

Už tento týden otevřela univerzita Pardubice svoji galerii zajímavou výstavou fotografií Michaela Borka, autora žijícího v USA i v Praze, pod názvem Zrada obrazů. Do Galerie GU: je bezplatný vstup ve všechny všední dny. Více informace najdete zde: Galerie univerzity GU: | Univerzita Pardubice (upce.cz)

Pardubice 22. září 2023

Mgr. Martina Macková,