Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

knihy183180.JPG
-
Putovní pražírna, Palackého 2417, Pardubice kontakt

Srdečně vás zveme na slavnostní prezentaci dvou nových knih od autorek Marie Mackové a Zuzany Vlasákové. Akce proběhne v Putovní Pražírně v Pardubicích

Příběh hořkého trojlístku zavádí čtenáře do nového pátrání inspektora finanční stráže Eduarda Plischeka, který přijel na slavnost položení základního kamene novostavby státní tabákové továrny. Velmi záhy však musí čelit úmrtí mladé dělnice, jejíž tělo bylo nalezeno utopené v horském potoce. Do pátrání se připlete Anna, přítelkyně mrtvé, nebojácná a odhodlaná mladá žena. Právě ona odlupuje vrstvy přerývajících se dějů, až se dostane k podstatě prosté a hořké jako život v horské vesnici. Eduard Plischek je však především úředník finanční správy, proto dřív než usvědčit vraha se musí pokusit rozplést loterijní podvod.

Publikace Mezi normou a každodenní praxí: Správa komorních panství Pardubice, Poděbrady a Kolín v letech 1614–1702 se věnuje hierarchii správy komorních panství v letech 1614–1702 se zvláštním zaměřením na vrchnostenské úřednictvo komorních panství Pardubice, Poděbrady a Kolín. Přibližuje dynamiku úřadování jednotlivých stupňů správy, od centrální dvorské komory přes českou komoru, rentmistrovský úřad a účtárnu po vrchnostenské aparáty a jejich komunikaci s městskými i venkovskými samosprávami a obyvateli daných panství. U vrchnostenských aparátů se zaměřuje nejen na proměnu organizační struktury úřadů, povinností a kompetencí jeho zástupců, ale snaží se přiblížit též sociální složení, platové ohodnocení či otázku kvalifikace potřebné k výkonu úřadu. Představen je dále samotný proces přijetí do služby, otázka motivace i sankcí a pojetí „úřední kariéry“ jako takové. 

Soubory ke stažení Velikost
Prezentace knižních novinek - pdf 425 kB