ipn104235.JPG
IPN Pardubice, Machoňova pasáž, 1. patro IPN kontakt

Do konce měsíce zbývají 2 akce, které proběhnou v Institutu Paměti národa Pardubice (Machoňova pasáž, 1. patro, IPN Pardubice), na které budou mít studenti Univerzity Pardubice vstup zdarma! Stačí se pouze prokázat průkazem studenta.

Pondělí 14. 10. v 18:30

Edvard Beneš – politik mezi Hitlerem a Stalinem

Proč je Edvard Beneš a jeho dekrety stále kontroverzní a proč dodnes dělí českou společnost? Platí výrok TGM, že bez Beneše bychom republiku neměli? Edvard Beneš se narodil před 140 lety a bylo o něm napsáno mnohé. Můžeme jej chápat jako „českého Machiavelliho“?

Přednáší: PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D. (předseda Masarykovy společnosti v Pardubicích)

Pondělí 21. 10. v 18:30

Kolektivizace po Česku / promítání s besedou

V premiéře uvedeme dokument Kolektivizace po česku z dílny Post Bellum východní Čechy, který mapuje osudy československých sedláků a zemědělců po únoru 1948. Věnuje se procesu přeměny soukromého zemědělství na kolektivní, kterému mnozí vzdorovali a čelili tak nejen útlaku a šikaně, ale i tvrdým podmínkám vězení. Dokument je pak primárně využíván jako multimediální vzdělávací program ve školách. Součástí projekce bude diskuse s aktéry i autory dokumentu.