Pardubická premiéra etnografického filmu Na břehu
univerzitní kampus, učebna EB 01019 kontakt

Zveme Vás na pardubickou premiéra nového etnografického filmu Na břehu tvůrčího tandemu Lívia Šavelková a Milan Durňak - antropologů z Fakulty filozofické.

Kdy: v pondělí 12. prosince 2022 od 18:00 hod.
Kde: univerzitní kampus, učebna EB 01019

Antropologický film Na břehu/On the Shore je sondou do života českého národního lakrosového týmu, jenž se zúčastnil Mistrovství světa v boxlakrosu v Britské Kolumbii v roce 2019. Autoři ve filmu sledují proces generační výměny hráčů, formování kolektivní identity skupiny, každodennost turnaje v průběhu tří týdnů a jeho vliv na fyzickou a psychickou kondici týmu.

Vizuální antropologové Lívia Šavelková a Milan Durňak se od roku 2011 věnují výzkumu antropologie sportu. Na břehu je již třetím dlouhometrážním bilingvním snímkem ze série filmů o lakrosu, na nějž jako na specifický kulturní fenomén nahlížejí z různých perspektiv. Producentem filmu je Česká lakrosová unie a Katedra sociální a kulturní antropologie (KSKA) Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. KSKA jako jediná v ČR realizuje studijní specializaci se zaměřením na vizuální antropologii v bakalářském i magisterském studiu. Česká televize  v roce 2020 uvedla předchozí filmy Lakros – To je způsob života a Globální lakrosová vesnice.

Na břehu/On the Shore, režie: Lívia Šavelková a Milan Durňak, ČR 2022, česky/anglicky, 115 min