univerzitu-pardubice-navstivi-velvyslanec-usaautor-zeiner92578.jpg

Hostem Univerzity Pardubice bude příští úterý velvyslanec USA Bijan Sabet. Velvyslanec Spojených států amerických se setká s vedením univerzity a Fakulty filozofické. Poté přednese přednášku s názvem U.S.-Czech Relations in 2024: Strengthening Long-Lasting Transatlantic Partnership a bude diskutovat s vysokoškolskými studenty.

„Přivítat na naší univerzitě velvyslance USA je mimořádná příležitost. Česká republika se svým zámořským spojencem velmi intenzivně spolupracuje také v oblasti vzdělání a vědecko-výzkumné a tvůrčí činnosti. Možnost dalšího rozvoje vzájemné spolupráce je pro Univerzitu Pardubice velmi důležitá,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Velvyslanec USA byl na Univerzitě Pardubice naposled v roce 2015, kdy během roku navštívil vysokou školu hned dvakrát Andrew H. Schapiro.

Bijan Sabet je mimořádným a zplnomocněným velvyslancem v České republice od února 2023. Před svým jmenováním byl velvyslanec Sabet spoluzakladatelem Spark Capital, společnosti rizikového kapitálu, která spravuje více než šest miliard dolarů napříč rizikovými a rizikově rostoucími fondy. Bijan Sabet se po celou dobu své kariéry zaměřoval na pomoc technologickým podnikatelům v dosažení jejich potenciálu vybudovat důležité globální společnosti. Ve své roli ve společnosti Spark Capital vedl investice a působil v představenstvu začínajících společností, které se proměnily v globální lídry. Bijan Sabet v roce 2007 řídil investici společnosti Spark do Twitteru, kdy měl tento startup se sídlem v San Franciscu jen deset zaměstnanců. Jeho firma vedla počáteční investice do dalších ikonických společností včetně Wayfair, Cruise Automotive, Oculus, Slack, Tumblr, Warby Parker, Discord, Stack Overflow a dalších, které vedly k vytvoření desítek tisíc nových pracovních míst. Bijan Sabet před založením Spark Capital v roce 2005 pracoval jako vedoucí pracovník v mnoha technologických start-upech v Silicon Valley, Kalifornii a v Massachusetts. Před svým jmenováním působil velvyslanec Sabet ve správní radě Boston College, kde získal titul bakaláře věd. Působil také jako správce na St. Mark’s School v Southborough, Massachusetts a Beaver Country Day School v Chestnut Hill, Massachusetts. Velvyslanec Sabet je ženatý s Lauren Sabet, má tři děti a je vášnivým fotografem.

Pardubice 28. února 2024

Mgr. Martina Macková