pozvanka_na_diskusi_s_jakubem_kalenskym_192611.png

Diskuse na jedno z nejaktuálnějších témat současnosti, kterým je boj s dezinformacemi, čeká studenty Univerzity Pardubice. Součástí programu Tak trochu jiného dne s Fakultou filozofickou bude setkání s českým expertem Jakubem Kalenským.

Setkání s názvem Trollové vs. elfové. Ruské dezinformace a boj s nimi reaguje na aktuální situaci v České republice i na vyhlášené priority českého předsednictví EU.

„Chceme studentům nejen naší fakulty, ale i celé univerzity nabídnout odborný pohled na informační zdroje a nebezpečí, která mnohdy skrývají. Právě nyní, v době války na Ukrajině a energetické krize, je to velmi aktuální téma. Ukazuje se, že prostor je přímo zamořen dezinformacemi a my se je musíme naučit odhalovat a nepodléhat šířeným lžím,“ uvedl děkan Fakulty filozofické doc. Jiří Kubeš.

Odpoledne od 14.30 čeká univerzitu netradiční sportovní klání, ve kterém se utkají studenti Fakulty filozofické se svými pedagogy, vědci a dalšími akademiky.

KDY: středa 12. října 10.00 11.30

KDE: posluchárna EB-E2 Univerzita Pardubice – kampus Polabiny

Jakub Kalenský je bývalý český novinář, který se poslední roky věnuje dezinformacím. Působí jako analytik v Evropském centru pro boj s hybridními hrozbami ve Finsku (Hybrid CoE, Helsinki). Předtím v Think Tanku Atlantic Council soustředil na zvyšování povědomí o pro-kremelské dezinformační kampani mezi vládními úředníky a novináři v Evropě. Byl zodpovědný za zkoumání dezinformací v Ukrainian Election Task Force (Eurasia Center, Atlantic Council) a od roku 2015 tři roky vedl protidezinformační aktivity přímo v Bruselu v East StratCom. Jakub Kalenský pracoval jako novinář v mnoha českých médiích, za svou práci získal také cenu Novinářská křepelka. Vystudoval filozofii, ruský jazyk a literaturu na Univerzitě Karlově.

Akce je určena pouze pro registrované studenty a zaměstnance Univerzity Pardubice. Akreditace médií je možná na e-mail martina.mackova@upce.cz do 10. 10. 2022. Děkujeme.

Pardubice 6. října 2022

Mgr. Martina Macková