Blízký východ a Sýrie: Náboženství, politika, dějiny

Uložit do kalendáře 31-05-2022 13:00 31-05-2022 15:45 Czech republic/Europe Blízký východ a Sýrie: Náboženství, politika, dějiny Obecně prospěšná společnost Energeia ve spolupráci s Univerzitou Pardubice připravujeseminář, určený přednostně učitelům středních škol. Proběhne v úterý 31. května 2022 od 13:00 do 16:15 v pardubickém Divadle D29 ... Divadlo 29
31. 05. 2022 Divadlo 29
KFR
Blízký východ a Sýrie: Náboženství, politika, dějiny

Proběhne v úterý 31. května 2022 od 13:00 do 16:15 v pardubickém Divadle D29 a online na platformě YouTube.

Hosty budou: prof. PhDr. Eduard Gombár, CSc. a PhDr. Miroslav Belica

Na seminář bude se můžete přihlásit zde.

Více informací v Pozvánce.

Zde najdete Plakát.

Eduard Gombár: Islám a jeho vliv na Blízkém východě v průběhu půl druha tisíciletí

• Islám jako monoteistické náboženství, komparace s judaismem a křesťanstvím, základy islámské věrouky.
  • Klasický islámský vojensko-politický univerzalismus, sunnitský chalífát a šíitský imámát, tradiční geopolitika a džihád.
  • Střet s Evropou: „Východní otázka“ a „Velká hra“ a reakce islámského světa: modernizace a reformy podle evropského vzoru, nacionalismus, vojenské převraty, autoritativní režimy a demokratizační procesy.
  • Islámský fundamentalismus (Muslimské bratrstvo) a islamismus (al-Qá´ida, Islámský stát, hnutí Tálibán) ve snaze obnovit klasický vojensko-politický univerzalismus.

Miroslav Belica: Moderní Sýrie

• Geopolitická a nábožensko-etnická specifika Syrského regionu na křižovatce mezi třemi kontinenty.
  • Společenská a politická charakteristika tradičních obchodně statkářských sunnitských elit v Damašku a Halabu a emancipace venkovských elit prostřednictvím armády.
  • Arabský nacionalismus a baasistické hnutí, vojenské převraty a menšinový alavitstký režim generála Háfize al-Asada (1970-2000) a jeho syna Baššára al-Asada (od 2000).
  • Dlouhodobé vztahy Československa se Sýrií v obchodní a politické oblasti a role českého zastupitelského úřadu v období občanské války.

Další semináře Kontextů humanity najdete zde.

energeia o.p.s.