45. ročník American Indian Workshop v Pardubicích
posluchárna EB-E2, tělocvična KTS (Studentská 95. Pardubice) kontakt

Ve dnech 16. – 19. 4. 2024 proběhne na Univerzitě Pardubice 45. ročník nejvýznamnější konference v Evropě zaměřené na původní obyvatele Severní Ameriky – American Indian Workshop (AIW). Tématem letošního ročníku je Sport, tělo a pohyb, přičemž sport je hlavním tématem vůbec poprvé v historii AIW.

Na multidisciplinárně pojaté konferenci budou diskutovat o různých perspektivách vztahu původních obyvatel Severní Ameriky a sportu účastníci z mnoha zemí z Evropy, Kanady, USA a Jižní Koreje, včetně řady zástupců indiánských komunit. Konference má hybridní podobu. AIW se konal v České republice zatím pouze jedenkrát, a to v roce 2010 v Praze na Univerzitě Karlově. Letos tedy přebírá štafetu organizace AIW v ČR Katedra sociální a kulturní antropologie (KSKA) FF UPCE, která se na studium mimoevropských kultur a také sportu významně zaměřuje.

Hlavními přednášejícími bude členka College of the Royal Society of Canada Janice Forsyth (University of British Columbia), profesorka Susan Brownell (University of Missouri-St. Louis) a nositel Řádu Kanady Richard (Rick) Hill (First Nations Technical Institute and Mohawk College).

Součástí konference bude i úterní odpolední program otevřený všem studentům Univerzity Pardubice i veřejnosti Workshop sportů původních obyvatel Severní Ameriky (North American Indigenous Sports Workshop), který proběhne v prostoru univerzitní sportovní haly v čase od 15:00 do 18:00. Účastníci akce si budou moci vyzkoušet řadu indiánských a inuitských sportů, pod vedením instruktorů z řad indiánů a hráčů LC Pardubice. Nebude chybět trojskok, aljašský kop do výšky, úpolové arktické hry nebo shinny, indiánská obdoba hokeje, a samozřejmě ani lakros. Instruktorem arktických sportů bude Eric Porter z Yukonu.

Ve středu 17. 4. se v prostorách Divadla 29, Sv. Anežky České 29 od 16:30 uskuteční veřejnosti otevřené promítání dokumentárních filmů s indiánskou tematikou a současně proběhne vernisáž výstavy fotografií umělce Ukjese van Kampena – Yukon First Peoples at Home and Play.

Na zahájení konference v úterý 16. 4. od 9:00 vystoupí i velvyslankyně Kanady v ČR, J. E. Emily McLaughlin. Náměstek primátora Jakub Rychtecký uvítá návštěvníky akce v Divadle 29 ve středu 17. 4.

Soubory ke stažení Velikost
Program - pdf 7.22 MB