Výstava Ahoj Arménie "Բարև Չեխիա"
Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha kontakt

Zveme Vás na mezinárodní výstavu Ahoj Arménie, "Բարև Չեխիա", kterou pořádá Národní knihovna ČR a Velvyslanectví Arménské republiky v ČR ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Slovanskou unií, z. s..

K vidění bude pestrá mozaika portrétů významných arménských osobností a nejkrásnějších přírodních a kulturních památek. Kromě fotografií bude představen také výběr z fondů Národní knihovny a dosud nepublikované výsledky archeologického výzkumu.

Kdy: 5. 4. - 16. 5. 2023 | po - so 9.00 - 19.00 hod.
Kde: Výstavní chodba v přízemí (vchod A)

Ve dnech 18. a 25. 4. 2023 výstavu doplní doprovodné přednášky archeologa Jana Frolíka z Ústavu historických věd FF UPCE.

| 18. 4. 2023, 17.00 | Památky Arménie a jejich dokumentace. Projekty „Apostolus“ a „Hayastan“ | zasedací místnost, 1. patro | 0 Kč | cz

• V letech 2016 až 2022 probíhala dokumentace vybraných architektonických a archeologických památek v Arménii ve spolupráci s Ústavem archeologie a etnografie v Jerevanu. Přednáška přiblíží průzkum, geofyzikální měření a 3D dokumentaci těchto památek.

| 25. 4. 2023, 17.00 | Jeskyně Areni-1 v Arménii a počátky zpracování vína. Průzkum a archeologický výzkum v jeskyni a jejím zázemí | zasedací místnost, 1. patro | 0 Kč | cz

• V letech 2021 a 2022 probíhala geofyzikální měření a 3D dokumentace v jeskyni Areni-1, proslulé nejstaršími doklady lisování vína. V zázemí jeskyně byla archeologicky zkoumána sídliště obyvatel používajících jeskyni k práci s vínem a jako úkryt. Přednáška přiblíží průzkum, geofyzikální měření a 3D dokumentaci těchto památek.

Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma