noc_vedcu_222022-09-30_191837.jpg

Published: 26.09.2022

Celoevropskou akci Noc vědců bude opět hostit Univerzita Pardubice. Tradiční akce se tentokrát ponese v souladu s letošním tématem Všemi smysly. Pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny nadšence vědy a zákonitostí přírody, se otevře v pátek 30. září kampus univerzity.

Molekulární gastronomie a pokusy přímo v chemických laboratořích, kreativní jedlé umění s restaurátory, zdravotnický test čichu a zraku v 3D brýlích. To vše čeká návštěvníky od 16 do 22 hodin v prostorách Fakulty chemicko-technologické a částečně na Dopravní fakultě Jana Pernera. V atraktivním programu popularizátorů vědy ze všech sedmi fakult univerzity se zájemci dozví také, jak je to se smysly strojů nebo jaké je to být netopýrem.

Přes registraci bude mít veřejnost znovu možnost navštívit železniční dopravní sál, centrální dispečerské pracoviště nebo vědeckou show Michaela Londesborougha. Chybět nebude soutěž o speciální ceny Noci vědců.

Vstup na akci je zdarma. Návštěvníci akce mohou využít také okružní autobusovou linku, která je dopraví přímo do kampusu Univerzity Pardubice.

Informace o akci lze najít také na webu https://www.upce.cz/program nebo v univerzitní facebookové události. Program všech akcí v republice je možné zdarma stáhnout v mobilní aplikaci Noc vědců na Google Play.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005. Akce má bořit mýty o vědě i vědcích a ukázat, že věda může být také velmi zábavná a vědci jsou lidé, kteří ji dokáží poutavě představit dětem i dospělým.

Pardubice 26. září 2022

Mgr. Martina Macková