kolaz_100_let_v_3_1_122139.jpg

Published: 26.10.2018

Naše republika slaví sto let od svého založení. Dlouhou historii od vzniku samostatného Československého státu připomíná Univerzita Pardubice během celého roku prostřednictvím přednášek, výstav či diskusí na půdě univerzity. V neděli 28. října se připojila k dalším oslavám, které se uskutečnily na náměstí Čs. legií v Pardubicích. Zástupci města, kraje a  univerzity se zúčastnili pietního aktu u sochy prvního prezidenta republiky Tomáše Garrigue Masaryka a netradiční dobová slavnost nás vtáhla zpět do roku 1918.

Sto let od založení republiky si Pardubický kraj a město Pardubice připomněly v neděli 28. října akcí „Zažijte to znovu!“. Návštěvníci se vrátili o sto let nazpět do roku 1918, a to prostřednictvím dobových artefaktů. Vzdělávací a zábavná akce nabídla vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru, skupiny Šlapeto, ukázky vývoje českých bankovek, k vidění byla dobová obecná škola nebo automobil z roku 1905, přijel i Tomáš Garrigue Masaryk na koni. Univerzitu při oslavě v Pardubicích na náměstí Čs. legií zastupoval historik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice. Při vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru, které následovalo po slavnostním aktu u sochy Tomáše G. Masaryka, se stal prorektor univerzity kmotrem při křtu jejich nově vydaného CD.

Rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek a prorektor prof. Miroslav Ludwig si stoleté výročí a Den vzniku samostatného Československa připomněli během zahraniční služební cesty. Ve Washingtonu, DC, se zúčastnili dne 30. října 2018 na pozvání Jeho Excelence velvyslance ČR v USA Hynka Kmoníčka slavnostní recepce při příležitosti oslav Czech National Day.

Program Univerzity Pardubice k připomínání významných „osmičkových výročí“ a  událostí našich dějin v letošním roce odborně garantuje po celý rok Fakulta filozofická, která připravila cyklus měsíčních přednášek. Celkem deset speciálních přednášek se zaměřuje na důležité milníky našich dějin. Jsou pojaty v širších historických souvislostech nejen stoletého výročí vzniku ČSR, ale tematicky se zabývají například i osudy Československa v roce 1938, připomenou Vestfálský mír, ale jdou i hluboko do minulosti až k zakladatelským aktivitám císaře Karla IV.

Další z těchto přednášek se uskutečnila v pondělí 29. října – doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D. hovořil o roku 1938, který byl nabitý událostmi jak ve světě, tak v Československu. Mnohé události se bezprostředně dotkly dalšího vývoje našich dějin. V březnu 1938 došlo k obsazení Rakouska Německem, a poté přišlo na řadu Československo.

„Výrazně oživila činnost Sudetoněmecká strana, postupující v souladu s pokyny z Německa, a  československá vláda byla nucena čelit stále novým požadavkům a provokacím. V letních měsících Hitler vystupňoval nátlak na západní demokratické státy, jež pod hrozbou válečného střetu ustoupily ve věci československého pohraničí, zdánlivě ve prospěch zachování míru. Mnichovská dohoda znamenala začátek tzv. druhé ČSR, jež musela řešit odstoupení pohraničních území a péči o desítky tisíc uprchlíků ze Sudet, nejen Čechů, ale také židů a německých antifašistů,“ říká k napjaté politické situaci v roce 1938 historik Tomáš Jiránek.

V pondělí 24. září se na Univerzitě Pardubice konala vernisáž putovní komiksové výstavy „Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století“. Výstava formou dokumentárního grafického románu představuje vybraných třináct příběhů, vytvořených podle reálných vyprávění lidí, kteří prošli dramatickými zážitky z fronty 2. světové války, koncentračních táborů, komunistických lágrů a různými formami perzekuce komunistické Státní bezpečnosti. Výstava bude k vidění až do 9. listopadu 2018. Výstavu v  Pardubicích v univerzitním kampusu umožnila spolupráce Fakulty filozofické Univerzity Pardubice s nově vzniklou pobočkou společnosti PAMĚŤ NÁRODA pro region východních Čech.

Další jejich společnou akcí byla ve středu 24. října beseda o  disidentu se signatářkou Charty 77 Jarmilou Stibicovou, která se potýkala s komunistickým režimem od násilného vniknutí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, se kterým nesouhlasila.

Na současnou politickou situaci, ze které se vytrácí slušnost, pak zareagovali výtvarníci Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot, autoři voskového Srdce pro Václava Havla. Tentokrát přišli s novou výzvou „VÍCE SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA“ a chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskutečnila ve sklepení litomyšlského zámku den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky v sobotu 27. října za účasti autorů.

K této výzvě se připojila i Univerzita Pardubice. Své malé zrcátko mohli zájemci přinést do čtvrtka 18.  října do Univerzitní knihovny. Na našem sběrném místě se jich sešlo na sedm desítek. Zrcátko věnovali rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice za sebe a své studenty. Podepsali je také symbolicky na Lavičce Václava Havla v atriu výukového areálu univerzitního kampusu. Zrcátka, která jsme na univerzitě během říjnových dnů nashromáždili, jsme předali autorům výzvy v univerzitní knihovně 19. října.