skupinove_foto_v_popredi_prof._karel_raska_prorektor_upa_prof._p._vorel_a_rektor_upa_prof._j._malek_112524.jpg

Published: 19.07.2018

Česko - americká vědecká společnost The Comenius Academic Club se sešla v měsíci červnu v Litomyšli. Aktivity této společnosti směřují zejména do oblasti přírodních věd a humanitních či společensko-vědních disciplín.

Třídenní setkání bylo plné zajímavých odborných přednášek a čeští i zahraniční hosté diskutovali o výzkumech v oblasti medicíny i historických státních osmičkových výročích.

Vědecká společnost pořádá svou mezioborovou konferenci každý rok, střídavě v USA a v České republice. Na americké straně je tradičně místem těchto setkávání Bohemian National Hall na newyorském Manhattanu, na české straně je spolupořadatelem Univerzita Pardubice. Čeští hostitelé vybrali pro letošní setkání prostředí krásného východočeského města Litomyšle, konkrétně prostory Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Mezioborovou konferenci zahájil multidisciplinární blok, jenž byl tradičně věnovaný přírodním vědám, konkrétně genetice, medicínským výzkumům a nanotechnologiím. Humanitní vědy se zaměřily na osmičková výročí, kterých si během tohoto roku připomínáme hned několik.

U debatního stolu zasedli přední členové české vědecké a společensko-vědní inteligence, například věhlasný biofyzik prof. MUDr. Mojmír Petráň, CSc. nebo publicista a reformní politik Antonín J. Liehm, který založil v osmdesátých letech v Paříži mezinárodní kulturní revue Lettre Internationale.

Univerzitu Pardubice spojuje s vědeckou společností The Comenius Academic Club partnerství již řadu let. První setkání se uskutečnilo v červnu 2013 v New Yorku, konferenci tehdy ovládla osobnost reformátora pedagogiky a náboženského myslitele J. A. Komenského, k jehož odkazu se také pořádající společnost hlásí.