Každý máme svou závislost. Studenti představili novou příručku

2. 3. 2023

Každý máme svou závislost – o tom nás první březnový den přesvědčili studenti třetího ročníku Humanitních studií FF UPCE. Na studentské konferenci představili výsledky své půlroční práce kolegům a žákům základních škol. Akci navšívili zástupci organizací, kteří pracují s dětmi a mládeží.

Studenti Fakulty filozofické otevřeli téma závislostí nového typu, které se ve společnosti v posledních letech objevují čím dál častěji. V rámci semestrálního předmětu vytvořili pod vedením Mgr. Lucie Hájkové brožuru určenou žákům, ale i rodičům a učitelům.

Cílem brožurky je předat teenagerům přístupnou formou základní informace o závislostech, s nimiž se setkáváme denně a na první pohled se nezdají být nebezpečné. Čtenáře provází postavičky, které poukazují na důvody, projevy, rizika a negativa jednotlivých závislostí. Sociální sítě a internet tak zastupuje Fouňáček, cukr a kofein je doménou Zmrzlinky, výčet závislostí uzavírá Kravaťák jako hlavní symbol workoholismu.  

Teoretickou část konference doplnili hosté z praxe Mgr. Ivan Černovský, ředitel Laxus z.ú; školní psycholog PhDr. Mgr. Zdeněk Čermák a školní metodik prevence Mgr. Lucie Šilhábelová.

Tradiční akci s prezentací brožury na vybrané téma pořádá Katedra věd o výchově FF UPCE každý rok. Loňská příručka o sexuální výchově je v elektronické podobě volně k dispozici v univerzitním e-shopu. Elektronická verze letošní příručky se momentálně připravuje.


Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice

Ing. Jan Pražák
Poradenské a propagační centrum