Interdisciplinární konference “Humanity in the Era of Specialized Knowledge and Science“

Uložit do kalendáře 02-08-2019 9:00 02-08-2019 9:00 Czech republic/Europe Interdisciplinární konference “Humanity in the Era of Specialized Knowledge and Science“ Konference se koná v pátek 2. srpna od 9:30 do 14 hodin v posluchárně C1 na Fakultě Chemicko-technologické. Zváni jsou zejména akademici, studenti, ale i zájemci z široké veřejnosti. Kompletní program lze nalézt na https://filosofie.upce....
02. 08. 2019
plakát

Konference se koná v pátek 2. srpna od 9:30 do 14 hodin v posluchárně C1 na Fakultě Chemicko-technologické. Zváni jsou zejména akademici, studenti, ale i zájemci z široké veřejnosti. Kompletní program lze nalézt na https://filosofie.upce.cz nebo www.nielsbohr.cz.

Od konce 19. století jsme svědky nesmírného úspěchu přírodních věd, ruku v ruce s enormním vývojem techniky. Společně tato dvě odvětví vedla k zásadní civilizační proměně světa kolem nás a našemu postoji vůči němu. Nezpochybnitelná plodnost vědy a techniky však také začala odhalovat svoji temnou stránku. Navzdory různým výhradám ke specializovaným znalostem a vědeckému či technologickému pokroku nám přísně a kriticky založené přírodní a humanitní vědy poskytují silné nástroje pro fundované vysvětlení a popis nespočetných jevů. Účelem konference je tak pojednat o rozsahu a limitech vědeckých disciplín a odborného či specializovaného vzdělání.

Významnými hosty konference budou dva nositelé prestižního mezinárodního ocenění Fernanda Gila (dotované částkou 75 tisíc euro). Prvním je cambridgeský profesor historie a filosofie vědy Hasok Chang, druhým je pražský profesor didaktiky matematiky a docent fyziky i filosofie Ladislav Kvasz. Na konferenci dále vystoupí docent Anton Markoš a doktoři Lukáš Zámečník a Michal Černý. Všichni vystupující jsou erudovaní jak v humanitním, tak přírodovědném oboru.

Fakulta filozofická
Mgr. Filip Grygar, Ph.D.