Autorské čtení dramatika Reného Levínského

Uložit do kalendáře 17-05-2018 14:00 17-05-2018 15:00 Czech republic/Europe Autorské čtení dramatika Reného Levínského Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice srdečně zve studenty a akademické pracovníky na autorské čtení a besedu s vědcem, dramatikem, komentátorem politického a společenského dění RENÉ LEVÍNSKÝM... Lavička Václava Havla
17. 05. 2018 Lavička Václava Havla

Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice srdečně zve studenty a akademické pracovníky na

autorské čtení a besedu s vědcem, dramatikem, komentátorem politického a společenského dění

RENÉ LEVÍNSKÝM

 ve čtvrtek 17. května od 14 hodin u Lavičky Václava Havla 

 

René Levínský

Vědec, dramatik, komentátor politického a společenského dění. 16 let působil jako matematik a ekonom v Německu, mimo jiné v Ústavu Maxe Plancka v Jeně. Od roku 2016 pracuje v prestižním pražském institutu CERGE-EI. Ve své vědecké kariéře se zabývá zejména teorií kooperativních a evolučních her a experimentální ekonomií. Je členem světové Game Theory Society. Milovník pseudonymů, znám také jako Helmut Kuhl, Samuel Königgratz či Leo Egerstein.

Podle medailonku na webu Národního divadla se dramatikem stal během svého pobytu v Hradci Králové, zejména pod vlivem Markéty Rybové a Petra Stančíka.  Je autorem dvou desítek divadelních her, uváděných jak profesionálními, tak i amatérskými soubory. Jednou z jeho posledních her Dotkni se vesmíru a pokračuj je možné vidět na Nove scéně Národního divadla v Praze a v Městským divadle v Brně, další hry uvádějí strašnické Divadlo X10, Palác Akropolis, brněnské Národní divadlo, plzeňská Alfa a liberecké Naivní divadlo. V říjnu 1988 spoluzaložil divadlo Nejhodnější medvídci, v srpnu 2016 pak Divadlo Vojty Oláha. 

Jeho hry Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou (pseudonym Samuel Königgrätz) a Harila (Helmut Kuhl) byly zfilmovány Pavlem Göblem.

 

Akce proběhne v rámci projektu "Budování slovem?" - cyklu autorských čtení a besed se současnými osobnostmi české literární scény. Je podpořena z dotačního programu MŠMT pro připomínku státních výročí v roce 2018 pro veřejné vysoké školy.  
 

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice