_mic5127_192937.jpg

Published: 13.10.2022

„Mozkový chirurg a Jack Rozparovač, oba používají nůž, ale každý k jiným účelům. A to samé platí pro média: nezáleží jen na tom, jaký nástroj používáte, ale i k čemu ho používáte.“

Ve středu 12. 10. 2022 přivítala Fakulta filozofická Jakuba Kalenského, odborníka na ruské dezinformace, který momentálně působí jako analytik v Evropském centru pro boj s hybridními hrozbami ve Finsku. Diskuse pro studenty a zaměstnance Univerzity Pardubice byla vedena k jednomu z nejaktuálnějších témat, kterým je boj s dezinformacemi.

„Informační prostor je tak přesycený a zároveň roztříštěný, že je potřeba hledat mluvčí a pisatele, kteří rozšíří ty správné údaje. Nejtěžší je vyvracet informaci lidem věřícím lžím. Snaha o vyváženost ale taky může zkreslovat realitu,“ dodává Jakub Kalenský.

Setkání s názvem Trollové vs. elfové. Ruské dezinformace a boj s nimi se soustředilo na téma informační války, ukázalo příklady typů úspěšných a neúspěšných kampaní a zaměřilo se i na způsoby, jak se různé státy pokoušejí informační válce čelit.

„Chceme studentům nejen naší fakulty, ale i celé univerzity nabídnout odborný pohled na informační zdroje a nebezpečí, která mnohdy skrývají. Právě nyní, v době války na Ukrajině a energetické krize, je to velmi aktuální téma. Ukazuje se, že prostor je přímo zamořen dezinformacemi a my se je musíme naučit odhalovat a nepodléhat šířeným lžím,“ uvádí děkan Fakulty filozofické doc. Jiří Kubeš.

Foto: Michal Jeřáb, Univerzita Pardubice