Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt ff

Published: 09.04.2018

V úterý 10. dubna od 14 hodin se uskuteční u Lavičky Václava Havla v pardubickém univerzitním kampusu první z cyklu besed a autorských čtení s výraznými postavami současné domácí literární scény s podtitulem „BUDOVÁNÍ SLOVEM?“.

Pozvání k Lavičce Václava Havla přijali Petr Šrámek, Martin Valášek a Jakub Krč z redakce revue Souvislosti, významného čtvrtletníku pro literaturu a kulturu, “ zve na zastavení u Lavičky Václava Havla za organizátory akce PhDr. Ivo Říha, Ph.D., z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Studenti, akademici i zájemci z veřejnosti se budou moci setkat se členy redakce revue SOUVISLOSTI.

V úterý tak bude zahájen další cyklus besed, kterým si akademická obec i veřejnost budou moci v Pardubicích v průběhu roku připomenout souvislosti s jubilejním rokem 2018, v němž se připomínají významná výročí.

V rámci dalších besed, které se uskuteční v průběhu akademického roku a budou navazovat na autorská čtení z vydaných prací i nových rukopisů, budou diskutována témata národních dějin a státnosti. „Cyklus chce svým neakademickým laděním navázat, a současně vzdát poctu, na demokratickou literární kulturu meziválečného Československa a krátké oblevy v éře Pražského jara 1968. Tedy období, kdy literatura hrála ve společnosti významnou roli a kdy hlas významných představitelů spisovatelské obce k uspořádání věcí veřejných měl celospolečenským dosah,“ přiblížil smysl setkávání a besed doc. Mgr. Pavel Panoch Ph.D., proděkan pro rozvoj Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Další ze zajímavých besed bude následovat o dva týdny později – v úterý 24. dubna se v Divadle 29 uskuteční autorské čtení a beseda nad knihou Jáchyma Topola „Citlivý člověk“.

„Román Jáchyma Topola Citlivý člověk je knihou, která vypovídá o české, středoevropské, resp. východoevropské realitě posledních let a desetiletí s až mrazivou výstižností. Je to obraz plný karnevalových barev, v nichž se snoubí tragédie s groteskou. Je to jízda provokující, zneklidňující, ale v neposlední řadě také nesmírně vtipná a zábavná. Jáchym Topol za ni – s přihlédnutím k dosavadnímu dílu – v loňském roce obdržel Státní cenu za literaturu,“ zve všechny zájemce na další z plánovaných besed Ivo Říha. V úterý 24. dubna knihu představí návštěvníkům Divadla 29 Jáchym Topol osobně.

V rámci oslav vzniku Československa proběhne v univerzitním kampusu také veřejné čtení klíčového spisu T. G. Masaryka IDEÁLY HUMANITNÍ a navazující série kolektivních literárních happeningů „BEZ STŘECHY“, zpřítomňujících slovo jako médium svobodného a současně kreativního a kritického myšlení.

Do podzimu pak zájemci mohou vyslechnout navíc další z přednáškového cyklu „Osmičková výročí“, který připravila také Fakulta filozofická Univerzity Pardubice a který mapuje významná historická výročí vázající se k „osmičkovým“ výročím našich dějin, nejen toho posledního století, které si v roce 2018 můžeme připomínat. Ta nejbližší přednáška v pondělí 30. dubna zavede posluchače pro změnu do 14. století a přiblíží Jana Lucemburského coby krále cizince i diplomata.

Informace k připravovaným akcím, přednáškám, besedám a čtení Fakulty filozofické budou k dispozici vždy včas na webové stránce univerzity a fakulty – www.upce.cz.

Přednášky a besedy FF UPa jsou podpořeny z dotačního programu MŠMT pro veřejné vysoké školy pro připomínku výročí v roce 2018 – „Společné století“ – www.spolecnestoleti.cz.